DASK Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası Şikayet Hattı

DASK Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

DASK çağrı merkezi numarası hakkında bilgi almak istiyorsanız makalemize göz atabilirsiniz. Makalemizde DASK müşteri hizmetleri numarası ile iletişim telefonu üzerinden şikayet hattına erişebilirsiniz.

2000 yılında Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) kurulmuştur. Ülkemizde Zorunlu Deprem Sigortası edindirme, uygulama ve yönetimi faaliyetlerinden sorumlu tüzel kimlikli bir kamu kuruluşu olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Deprem ve depremden kaynaklanan yangın, infilak, yer kayması ve tsunami risklerine karşı güvence sunan bir kamu kuruluşudur. Sigortalı konut sahiplerine maddi güvence sağlama hedefi ile hizmet sunmaktadır. İster oturulamaz durumda ister kısmî hasarlı olsun bu kapsama girmektedir. Bina zararını en hızlı şekilde tazmin ederek, yaşamın normale dönmesine aracılık etme görevi ile hizmet sunmaktadır.

Yaygınlığını ülke genelinde birlikte çalıştığı birçok kanaldan arttırmaktadır. Bunları sigorta şirketleri, bunlara bağlı acenteler ve banka şubeleri olarak sıralayabiliriz. Bu tarz yerlerle dağıtım ağını artırırken, uyguladığı düşük prim maliyetleriyle de herkesin bu güvenceye sahip olmasına kolaylık sağlamaktadır.

DASK Çağrı Merkezi Numarası

Zorunlu Deprem Sigortası birey bazında mesken güvencesi sunmaktadır. Ülkemiz için de bir teminat havuzu oluşturulması hedefine ulaşılması konusunda destek olmaktadır. Özellikle deprem sonrasında büyüklüğü önem kazanan bu finansal havuz oldukça büyümektedir. Bizim yaşadığımız yerde olmasa da, başka yerde gerçekleşen depremlerdeki ihtiyaç sahiplerinin de garantisi olma niteliği taşıması yönüyle oldukça talep görmekte ve sevilmektedir.

Müşteri kitlesi büyüdüğü için DASK müşteri hizmetleri numarası en kısa sürede ve en pratik çözümler sunmayı amaçlıyor. Bu noktada en iyi hizmeti en kısa sürede vermeyi amaçlayarak en kalıcı çözümler üretmeyi hedefleyen DASK ile ilgili sorunlarınız için müşteri hizmetleri iletişim numarası ile görüşerek çözümleyebilirsiniz. Ayrıca öneri, istek ve şikayetlerinizi DASK çağrı merkezine kolaylıkla iletebilirsiniz.

DASK Çağrı Merkezi İletişim Numarası Şikayet Hattı

125

Çağrı merkezi numarası çalışma saatleri içinde iletişime geçebilirsiniz. DASK çağrı merkezi numarasına 125 numaralı telefondan erişebilirsiniz.

info@dask.gov.tr e posta adresine mail göndererek de iletişime geçebilirsiniz.

Taleplerinize ve sorunlarınıza en kısa sürede dönüş yapılarak sizlere her konuda destek veren DASK sizlerin memnuniyetini amaçlamaktadır. Bu doğrultuda sistem üzerinden mail göndererek yardım talebinde bulunabileceğiniz gibi DASK iletişim numarası üzerinden de erişim sağlayabilirsiniz.

Arama Terimleri: DASK iletişim bilgileri, DASK telefon no, DASK irtibat tel, DASK canlı destek, DASK müşteri temsilcisi, DASK şikayet hattı, DASK müşteri hizmetleri numarası, DASK çağrı merkezi numarası, DASK iletişim numarası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir