zabıta-alo-153

Zabıta Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası Şikayet Hattı

Zabıta

Her şehrin belediyesine bağlı olan günümüzde çoğalan zabıta mesleği halkın huzur ve düzenini sağlayan belli yasaklara uyulup uyulmadığını denetleyen aynı zamanda görev yaptıkları yerde işlenen suçları takip eden yapılması suç olan şeylere el koyup durumu yetkililere bildiren memurlardır.

Zabıtaların Görevleri Nelerdir?

Ülkemizde iki tür zabıta çeşidi vardır bunlardan biri genel zabıta diğeri ise özel zabıtadır. Genel zabıtalar halkın düzeninden, rahatından sorumlu olan denetleyenlerdir, özel zabıta ise suç delilleri toplayan ve suçluları yakalayan zabıtalardır. Zabıtaların genel görevleri gereken uygulamaları kontrol etmek, şikayetleri dinlemek, pazarlarda kontrol yapmak, sağlığa uygun üretim yapmayan dükkanları denetlemek, su, kanalizasyon gibi alanlarda bir sorun varsa ilgili kurumlara haber vermek, belediyeler tarafından kullanılmasına izin verilmeyen halka açık yerleri kullanmaya kalkanlara izin vermemek, belediyeye ait tarihi eserlerin korunmasına yardımcı olmak, zarar görmesine izin vermemek, halka açık yerlerin, sağlık şartlarına uygun olup olmadığını denetlemek, bu yerlere belediyece ruhsat verilmesi için gerekli incelemeyi yapmak, açılış ve kapanış saatlerine uyup uymadıklarını kontrol etmek gibi görevlerdir.

Ayrıca doğal afet olaylarında yani deprem, su baskını, yangın gibi şeylerde mesai saati dışında da çalışmak zorundadırlar.

Zabıtalar görevleri ile ilgili kanun ve yönetmelikleri bilmek zorundadır belediyede bulunan belgeleri gizli tutmakla yükümlüdürler hizmet ettikleri sürece kılık kıyafet yönetmeliğine uymak zorundadırlar.

Osmanlıda kurucumuz olan Osman Gazi bağımsızlık ilan ettiğinde, ülkemizdeki huzuru korumak amacı ile ilk zabıta teşkilatını kurmuştur o devirde zabıtalara su başı denmiştir her yıl 4-8 Eylül haftası zabıta haftası olarak kutlanır.

Zabıtanın şikayet hattı numarası bulunmaktadır. Bu numaradan arayarak şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

Zabıta İletişim Şikayet Hattı Telefon Numarası
153

Arama Terimleri: zabıta telefon numarası, zabıta iletişim, alo 153 hattı, zabıta şikayet hattı, zabıta iletişim bilgileri, zabıta şikayet, 153 hangi numara, 153 zabıta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir